Практично кожен хоч раз робив УЗД органів черевної порожнини та у 90% людей можна в заключенні зустріти таке формулювання: "Дифузні зміни підшлункової залози".

І відразу в голові питання: Це панкреатит?

Відповідаю: звичайно НІ!

"Ознаки дифузних змін підшлункової залози" по УЗД не є підставою для постановки діагнозу хронічний панкреатит.

Важливо! Дифузні зміни органу - це не діагноз, і навіть не симптом. Це лише ознака, що допомагає лікареві визначити подальшу тактику обстеження і лікування.

А що тоді це таке - Дифузні зміни? З віком щільність підшлункової залози змінюється, відбувається відкладення в ній жирової тканині, при наявності ожиріння щільність стає ще вище і на УЗД це проявляється підвищенням ехогенності. Це і є ті самі "Дифузні зміни". Тому, якщо вас нічого не турбує, а за результатами УЗД вам поставили діагноз Хронічний панкреатит, та ще й призначили лікування, ферментами наприклад, скажіть спасибі і більше не повертайтеся.

Что таке ХРОНІЧНИЙ ПАНКРЕАТИТ?

Це досить важке, невиліковне захворювання, в результаті якого залоза втрачає свою функцію. Зустрічається воно насправді не так вже й часто.

Симптоми: на початковій стадії це болі в верхній частині живота, які можуть віддавати в спину. Найчастіше біль виникає через 1,5-2 години після їжі, після вживання жирної і гострої їжі, спиртних напоїв.

Згодом тканина підшлункової залози заміщується на фіброзну і тим самим розвивається недостатність її функції. Приєднуються симптоми диспепсії: метеоризм, "бурчання" в животі, нудота, відрижка та ін.

На УЗД при цьому будуть виявлятися кальцинати, кісти, але як правило, на пізній стадії.

Тому для постановки діагнозу хронічний панкреатит необхідно комплексне обстеження:

  • кал на панкреатичну еластазу;
  • виявлення ферментів в крові і сечі;
  • КТ, МРТ, УЗД.

А у вас є дифузні зміни за результатами обстеження УЗД?