Рядки з пісні знають всі, але мало хто наважиться випробувати на ділі. Уже завтра, на Водохреща, найсміливіші підуть пірнати в ополонку. Та, можливо, не все так страшно? Адже саме загартовування - найвірніший спосіб підвищити імунітет.

Чому це корисно? На нашій шкірі розташовується величезна кількість "рецепторів холоду", подразнюючи їх можна вплинути на весь організм. Правильні процедури сприяють зміцненню імунітету і поліпшенню терморегуляції. Також вони стимулюють обмінні процеси в організмі, тонізують судини і серце, зміцнюють нервову систему.

Загартовування допомагають знизити вагу, підвищити тонус шкіри і дають заряд бадьорості організму. Починати загартовуватися можна тільки абсолютно здоровій людині. Простудні та вірусні захворювання (наприклад, ГРЗ, ГРВІ, грип), гнійні рани на шкірі доведеться вилікувати ДО початку процедур загартовування.

Також проводити процедуру протипоказано тим, хто страждає на підвищений очний тиск - при перепаді температур тиск може стати ще вище, що спровокує відшарування сітківки.

Ішемічна хвороба серця, серцева недостатність, тахікардія - захворювання, при яких загартовування організму категорично заборонено.

Загартовуватися потрібно поступово! Щоб позбавити свій організм стресу, починати загартовування найкраще з вмивання холодною водою. Починати можна з води кімнатної температури (20-22° С), знижуючи її щодня на градус. Коли ви звикнете до холодної води, можна приступати до часткових обливань (до них ми ще повернемося).

Регулярно, систематично, без перерв Головне в загартуванні - не припиняти процедури. День народження, відрядження чи відпустку не повинні переривати розпочате. Іноді загартовування може викликати нежить - навіть це не привід зупинити процедури. А ось підвищення температури може стати винятком! Звичайно, можна займатися моржуванням, пірнати в ополонку, але існують більш доступні, але не менш ефективні способи.

Обливання Найпростіший спосіб - часткове обливання. Кращий час для процедури - ранок. Наберіть з вечора холодної води, до ранку вона нагріється до кімнатної температури. Вранці облийте кілька разів руки, ноги і шию і насухо розітріть їх рушником. Через 2 тижні часткового обливання можна почати обливання всього тіла. Кожні 10 днів знижуйте температуру води на 5° C.

Контрастний душ Контрастний вплив води зміцнює серце і судини, запускає обмінні процеси в організмі за рахунок швидкого припливу крові до органів.

Найпростіша і зрозуміла схема процедури з існуючих: 10-30 секунд - гарячий душ, 10-30 секунд - холодний душ, повторити цикл тричі. Починати рекомендують з 10 секунд, через 2 тижні збільшувати час до 20 секунд, ще через 2 тижні - до 30 секунд. Температура води в перші 2-3 тижні: гаряча - 40-45° C, холодна - 28-30° C. Потім можна знижувати температуру холодної води до 15-20° C.

Науковий погляд: корисно чи ні? Сьогодні фахівці офіційно визнали позитивний ефект загартовування. Але не варто відразу бігти набирати крижану ванну. Перед тим, як Ви вирішили зайнятися загартуванням, варто звернутися до лікаря. Він розповість про особливості Вашого організму і порадить найбільш прийнятний для Вас спосіб!